Dospelé dieťa

Som dospelé dieťa? 25 otázok »


"Koncept Dospelého dieťaťa pochádza od členov spoločenstva Alateen, ktorí založili skupinu "Nádej pre dospelé deti alkoholikov". Prví členovia nášho spoločenstva, ktorí mali viac ako 18 rokov, boli dospelí, ale ako deti vyrastali v rodinách alkoholikov.

Dospelé dieťa však znamená aj to, že keď nás niečo rozruší, svojou reakciou sa podvedome vraciame do určitého štádia nášho detstva."

História DDA – rozhovor s Tonym A., 1992

Dospelé deti alkoholikov používajú slová spoluzakladateľa spoločenstva Tonyho A. ako podklad pre definíciu osobnosti dospelého dieťaťa. Dospelé dieťa je niekto, kto na situácie v dospelosti reaguje pochybnosťami o sebe, sebaobviňovaním alebo pocitom, že sa mýli alebo je menejcenný. To všetko sme sa naučili v rôznych obdobiach detstva...

Charakteristika dospelého dieťaťa »

  1. Stali sme sa izolovanými a bojíme sa ľudí a autorít.
  2. Snažili sme sa zavďačiť iným a pritom sme stratili svoju vlastnú identitu.
  3. Desia nás rozhnevaní ľudia a akákoľvek osobná kritika.
  4. Buď sme sa sami stali alkoholikmi, uzavreli sme s nimi manželstvo, alebo oboje, prípadne sme si našli inú kompulzívnu osobnosť, ako napr. workoholika, aby sme naplnili našu chorobnú potrebu byť opustení.
  5. Žijeme svoj život z pozície obete a táto slabosť nás priťahuje v partnerských aj priateľských vzťahoch.
  6. Máme prehnane vyvinutý zmysel pre zodpovednosť a je pre nás jednoduchšie zaoberať sa inými ako sebou samými. To nám umožňuje nezameriavať sa príliš na vlastné chyby a nedostatky...